Suplementacja witaminy K

Witamina K bierze udział w produkcji wielu białek, m.in. czynników krzepnięcia. Jej niedostatek może prowadzić do krwawień związanych z niedoborem wit.K (z ang. VKDB), zwanego kiedyś chorobą krwotoczną noworodków. Problem ten dotyczy niemowląt do końca 3 miesiąca życia. Mleko kobiece zawiera śladowe ilości witaminy K ( które nie pokrywają dobowego zapotrzebowania), natomiast mleko modyfikowane czy też preparaty mlekozastępcze wzbogacone są w ilość witaminy K pokrywającą dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.

Aktualne wytyczne dotyczące suplementacji witaminy K zalecają:

Metodą preferowaną ze względu na większą skuteczność jest podanie każdemu noworodkowi (z wyjątkiem rzadkich przeciwwskazań, jak uzasadnione podejrzenie hemofilii) 1 mg witaminy K1 domięśniowo jednorazowo po urodzeniu - metoda ta nie wymaga już dalszej profilaktycznej suplementacji witaminy K doustnie.

lub

Alternatywnie (np. jeśli rodzice nie wyrażają zgody na podanie witaminy K domięśniowo lub istnieją rzadkie przeciwwskazania do wstrzyknięć, np.hemofilia):

  • 3 × 2 mg witaminy K1 doustnie (zaraz po urodzeniu + w 4.? 6. dniu życia + w 4?6. tygodniu życia) lub
  • 2 mg witaminy K1 doustnie zaraz po urodzeniu + 1 mg p.o. co tydzień do końca 3. mż.

W razie regurgitacji (ulewania) lub wymiotów w ciągu godziny od podania preparatu doustnie zasadne może być powtórzenie dawki.

Źródło: Oświadczenie Zarządu Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl
Zobacz nasz profil