Odra

Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, która charakteryzuje się wysypką, zapaleniem błon śluzowych oraz wysoką gorączką.

Odra w liczbach:

Według danych WHO (z lutego 2015) jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci małych dzieci, pomimo dostępności bezpiecznej i taniej szczepionki. W roku 2013 z powodu tej choroby zmarło na całym świecie 145 700 dzieci, co jak wyliczyło WHO dawało 400 zgonów każdego dnia lub 16 w każdej godzinie.

Dzięki wprowadzeniu szczepionki w latach 2000-2013 udało się zredukować liczbę nowych przypadków o 75%. Oszacowano także, że dzięki temu uratowano 15,6 miliona dzieci. Przed wprowadzeniem szczepionki ( w 1980 r.) każdego roku z powodu odry umierało około 2,6 miliona dzieci. Odra jest nadal powszechna w wielu rozwijających się krajach Azji oraz Afryki.

Obraz choroby:

Źródłem zakażenia jest chory człowiek- choroba przenosi się drogą kropelkową i jest bardzo zakaźna. Chory zaraża już 5 dni przed oraz do 3 dni po wystąpieniu wysypki.

Na obraz choroby składają się 4 okresy:

1. Okres wylęgania - może być bezobjawowy lub przebiegać z pogorszeniem stanu ogólnego, brakiem apetytu, podwyższeniem temperatury ciała

2. Okres nieżytowy- charakteryzuje się wysoką gorączką, nieżytem nosa, gardła, krtani, suchym męczącym kaszlem oraz zapaleniem spojówek (dziecko wygląda jakby było "zapłakane")

3. Okres wysypkowy- skóra przebarwia się łuszczy. Dodatkowo może występować apatia, senność, ból brzucha, bieguna czy wymioty.

4. Okres zdrowienia- w tym czasie ustępują wszystkie objawy, łuszczy się skóra.

Czego zatem najbardziej obawiamy się w przebiegu odry?

Najgroźniejsze są powikłania tej choroby. Najczęstszą przyczyną śmierci jest zapalnie płuc. Poza tym występują także zapalnie oskrzelików, krtani czy ucha. Poza powikłaniami związanymi z układem oddechowym niebezpieczne są także małopłytkowość oraz zapalenie mózgu (występuje u 1 na 1000 pacjentów, umiera 20-30% z nich).

Innymi powikłaniami neurologicznymi są zapalenia rdzenia oraz podostre stwardniające zapalenie istoty białej mózgu, które jest chorobą wyniszczając mózg prowadzącą w ciągu tygodni, miesięcy czy lat do śmierci.

Jak chronić się przed odrą?

Na chorobę te nie zachorują osoby szczepione, niemowlęta do 6 m.ż. (których mamy przebyły lub były zaszczepione na odrę). Według Kalendarza szczepień- pierwsze szczepienie przypada na 13-14 miesiąc życia kolejne na 10 rok życia.

Czy istnieje leczenie przyczynowe?

Niestety do tej pory nie udało się wyprodukować leku zwalczającego skutecznie wirusa odry. Najskuteczniejszą ochroną pozostaje szczepienie.

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl