Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Niedokrwistość to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia poziomu hemoglobiny we krwi. Jest wiele przyczyn, które prowadzą do tego stanu, ale u dzieci jest to najczęściej niedobór żelaza. Może on być konsekwencją nieprawidłowej diety (ubogiej w mięso, warzywa, jajka), przyspieszonego wzrastania, a także objawem wielu chorób, np. celiakii.  Anemia może ujawnić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje w okresach szybkiego wzrostu, czyli w pierwszych dwóch latach życia oraz w czasie dojrzewania. Niewielki niedobór zwykle nie daje objawów. Przy większym obserwuje się osłabienie, apatię, senność, rozdrażnienie, bóle głowy, kołatanie serca, szybkie męczenie się. U młodszych dzieci może dojść do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, a u starszych do  zaburzeń koncentracji i uwagi, które utrudniają naukę. Najpoważniejszą konsekwencją anemii jest opóźnienie rozwoju psychomotorycznego oraz umysłowego. Wśród innych objawów obserwuje się bladość skóry i błon śluzowych jamy ustnej i spojówek, kruchość i łamliwość paznokci, przerzedzenie i łamliwość włosów, nadżerki w kącikach ust, szorstką skórę, zahamowanie przyrostu masy ciała i wzrostu oraz większą skłonność do nawracających zakażeń.

Żeby rozpoznać niedokrwistość należy wykonać morfologię krwi (potwierdzeniem będzie obniżony poziom hemoglobiny- Hb). W przypadku gdy pacjent ma typowe objawy, a wywiad daje nam odpowiedź co do przyczyny (np. uboga w mięso i warzywa dieta) lekarz może zdecydować o rozpoczęciu leczenia. Jego wynik powinien być zawsze skontrolowany po zakończeniu terapii. Jeśli przyczyna jest niejasna wtedy poszerza się diagnostykę.

W leczeniu stosuje się doustne preparaty żelaza, w wyjątkowych, ciężkich przypadkach dożylne.

Niezwykle istotnym problemem, który niestety jest często lekceważony jest profilaktyka niedokrwistości. Jej brak może narazić dziecko na wystąpienie ciężkich niekiedy powikłań.

Wyodrębniono grupy dzieci, które muszą mieć bezwzględnie suplementowane żelazo. Należą do nich:

- Dzieci przedwcześnie urodzone (wcześniaki)
- Dzieci z ciąż mnogich (bliźniaki, trojaczki itd.)
- Dzieci ze zmniejszonym stężeniem hemoglobiny w okresie noworodkowym
- Dzieci narażone na straty krwi w okresie porodowym
- Dzieci matek, u których w czasie ciąży występowała niedokrwistość
 
Istnieje też grupa dzieci, u których pediatra, analizując ich historię medyczną i ewentualne objawy decyduje o profilaktycznym podaniu żelaza- jest to grupa dzieci z tzw. względnymi wskazaniami do przyjmowania żelaza. Do grupy tej należą:
 
- Dzieci z nawracającymi zakażeniami układu oddechowego i pokarmowego
- Dzieci w okresie szybkiego wzrostu , zwłaszcza dziewczęta w okresie pokwitania (dojrzewania)
- Dzieci z upośledzeniem apetytu (ograniczenie spożycia mięsa , jarzyn, owoców )
- Dzieci ze skłonnością do krwawień

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, by stosowana profilaktyka przyniosła oczekiwany efekt. Należy pamiętać, że w trakcie stosowania żelaza powinno ograniczyć się spożywanie mleka, mąki i kasz, ponieważ mogą one ograniczać jego wchłanianie. Dobrze jest natomiast wspomagać kuracje witaminą C, B6, a także dietą z dużą zawartością mięsa, ryb, jarzyn i owoców.

Ważne jest, by wprowadzając kolejne pokarmy i rozszerzając dietę malucha pamiętać o produktach zawierających żelazo- mięso, ryby, żółtko, warzywa, kasza jaglana czy płatki owsiane, wtedy z pewnością uda się zapobiec niedokrwistości.

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl
Zobacz nasz profil