Karmienie piersią- mini poradnik

 

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia w pierwszym okresie życia.  Wydaje się, że jest to bardzo proste i wiemy na temat już wszystko. A jednak zdarza się, że początek karmienia piersią wcale nie jest taki prosty, często utrzymanie laktacji wymaga sporo wysiłku, czasem nawet pomocy z zewnątrz. Ale, Młode Mamy,  głowa do góry, prawie zawsze się udaje!

Jak i kiedy powstaje pokarm?

Pokarm zaczyna wytwarzać się już w czasie ciąży, zazwyczaj między 16. a 22. tygodniem. W 1.. dobie po porodzie  wytwarzane są niewielkie ilości mleka zwanego siarą.  Na jedno karmienie jest go zazwyczaj 2-10 ml pokarmu (czyli około 1-2 łyżeczek od herbaty), co łącznie daje w ciągu doby około 50-100 ml. Od końca 2., a czasem od 3. czy 4. doby po porodzie następuje gwałtowny 10- krotny wzrost produkcji pokarmu, tzw. mleka przejściowego, co objawia się powiększeniem i obrzmieniem piersi  (tzw. nawał). W ciągu pierwszych 2?4 tygodni laktacja stabilizuje się, a mleko przejściowe staje się mlekiem dojrzałym.

Czy pokarm zmienia się w trakcie jednego karmienia?

W miarę upływu czasu karmienia zwiększa się w mleku stężenie tłuszczu. Na początku karmienia, w tzw. pierwszej fazie (kilkadziesiąt sekund ? kilka pierwszych minut ssania) mleko zawiera mniej tłuszczu (mleko I fazy) niż później (mleko II fazy).  

Jakie są korzyści karmienia piersią?

Korzyści dla dzieci

Rzadsze występowanie lub łagodniejszy przebieg:

  • zakażeń przewodu pokarmowego 
  • zapalenia ucha środkowego,
  • zakażenia układu oddechowego 
  • zakażenia układu moczowego
  • bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy

Prawdopodobnie zmniejsza się także ryzyko:

  • nadwagi i otyłości
  • cukrzycy
  • chłoniaka i białaczki
  • SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)
  • chorób alergicznych

Korzyści dla mam

Nie wszyscy wiedzą także, że karmienie piersią daje wiele korzyści zdrowotnych także mamie. Należą do nich:

  • zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego
  • Szybsza inwolucja -?zwijanie się? macicy po porodzie,przez co rzadziej występuje anemia
  • szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży
  • rzadsze występowanie depresji poporodowej
  • mniejsze ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika (zwłaszcza gdy ogólny czas karmienia w ciągu życia przekracza 2 lata)
  • rzadsze występowanie w wieku podeszłym złamań stawu biodrowego i osteoporozy
  • mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, hiperlipidemię i nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca w okresie pomenopauzalnym ( przy karmieniu powyżej roku)

Kiedy i jak rozpocząć karmienie?

Najlepiej w ciągu pierwszej godziny po porodzie, ponieważ korzystnie wpływa to na przebieg i czas laktacji. W pierwszych miesiącach zaleca się karmienie "na żądanie", czyli tak często i długo jak ma na to maluch ochotę, co zazwyczaj daje 8-12 karmień na dobę. Nie ma jednej optymalnej pozycji do karmienia, najlepsza to ta, która daje komfort obu stronom, umożliwiając niemowlakowi swobodne ( bezbolesne dla mamy!!) ssanie. Wiecej na temat pozycji do karmienia znajdziecie tu:  http://cnol.kobiety.med.pl/pl/jak-prawidlowo-przystawiac-dziecko-do-piersi/

Jaka jest optymalna liczba karmień i czas pojedynczego karmienia?

Niemowlę należy karmić na żądanie, choć nie stwierdzono tej metody nad karmieniem w regularnych odstępach. W początkowym okresie życia liczba karmień powinna wynosić 8-12 na dobę i dziecko powinno być przystawiane do piersi za każdym razem, gdy zacznie przejawaić wczesne oznaki głosu, takie jak niepokój, zwiększona aktywność, otwieranie buzi czy wysuwanie języka. Czas jednego karmienia jest odpowiedni jeśli dziecko po ssaniu wypuszcza pierś i jest zadowolone, jednak uważa się, że powinno to trwać przynajmniej 10 minut.  Do pełnego opróżnienia piersi dziecko potrzebuje średnio około 16 a, do dwóch około 30 minut. Jeśli je powyżej 40 minut i nadal nie jest najedzone należy rozważyć czy technika karmienia jest prawidłowa.

Czy należy karmić z jednej czy z dwóch piersi?

Jeśli po jedzeniu usypia zadowolone karmieni jest zakończone, jeśli jednak nadal jest głodne należy nakarmić je z drugiej piersi. Karmienie z dwóch piersi zaleca się również w przypadku niedoboru pokarmu, bo  w ten sposób lepij stymuluje się laktację. Zbyt krótkie przystawanie, ale do obu piersi może spowodować, że dziecko zje wyłącznie pierwsze, mniej kaloryczne mleko. 

Co wskazuje na to, że dziecko się najadło?

Istnieją subiektywne i obiektywne wskaźniki oceniające skuteczność karmienia. Do subiektywnych należą:

- prawidłowy odruch wypływania pokarmu- tzn. na 1,2 lub 3 zassania na 1 połknięcie

- uczucie opróżnienia, "pustki" w piersi

- zadowolony niemowlak ;-)

Do obiektywnych zalicza się:

- spadek masy ciała nie przekraczający 10% w ciągu pierwszych dni życia

- prawidłowy przyrost masy ciała, około 150-200 g na tydzień w pierwszych tygodniach życia

Czy smoczek przeszkadza w karmieniu piersią?

Rola smoczka nie jest jednoznaczna, aczkolwiek może on zaburzyć prawidłowy mechanizm ssania piersi, szczególnie na początku karmienia. Dlatego też sugeruje się opóźnienie stosowania smoczków do 3-4 tygodnia życia.

Czy można przechowywać pokarm?

Tak, należy tylko przestrzegać warunków przechowywania

Warunki i temperatura Zalecany czas przechowywania
 pokojowa( 19-25 C)optymalnie 4 h ( maksymalnie 6-8 h)
 lodówka (+4 C)do 96 h
zamrażalnik (-10 C)do 2 tyg.
zamrażarka (-25 C)3-6 miesięcy

Źródło: Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i niemowląt, pod red. Hanny Szajewskiej i Andrei Horvath, wyd. Medycyna Praktyczna

Czy istnieją przeciwwskazania do karmienia?

Tak, ale ich niewiele. Należą do nich galaktozemia lub wrodzony niedobór laktazy u dziecka. Do względnych przeciwwskazań zalicza się ciężki stan dziecka, rozszczep podniebienia (ale taki uniemożliwiający ssanie) oraz niektóre wady serca. Po stronie mamy są to: zakażenia HIV, HTLV 1 i 2, przyjmowanie niektórych leków oraz ciężka choroba psychiczna matki. 

Natomiast do FAŁSZYWYCH przeciwwskazań do karmienia należą:

- ostra infekcja u mamy

- WZW typu B i C u mamy

- opryszczka ( poza opryszczką brodawki sutkowej)

- zapalenie gruczołów sutkowych

- żółtaczka noworodków karmionych pierisą

- silikonowe implanty piersi

Jak długo należy kontynuować karmienie piersią?

Nie ma aktualnie jasnych wytycznych mówiących o długości karmienia piersią. Według ESPGHAN ( Europejskiej towarzystwa zajmującego się żywienie oraz chorobami przewodu pokarmowego i wątroby u dzieci) powinno ono trwać tak długo jak długo obie strony to akceptują. Z kolei WHO zaleca karmienie 2 lata i dłużej, a AAP ( Amerykańska Akademia Pediatrii) rok lub dłużej. Moim osobiste zdanie jest takie, że mały człowiek, który biega skacze, zajada kanapki, jabłka czy kotleciki powinien powoli rozstać z piersią ;-) Zazwyczaj im dłużej trwa karmienie, tym trudniej jest je zakończyć - obu stronom ;-)

I na koniec z perspektywy kobiety, pediatry i mamy. Nie traktujcie karmienia piersią jako wyznacznika bycia dobrą mamą! Pamiętajcie, że stres jest największym wrogiem prawidłowej laktacji. Każda kobieta jest inna. Jedna ma to szczęście, że karmienie przychodzi jej łatwo, bez problemów, ale są i takie, które mimo ogromu wysiłku nie mogą karmić piersią i one nie są gorszymi mamami.  Wspierajcie je, nie krytykujcie..

 
Przy pisaniu tego artykułu korzystałam z:
1. Książki: Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i niemowląt, pod red. Hanny Szajewskiej i Andrei Horvath, wyd. Medycyna Praktyczna
2. Serii artykułów na portalu Medycyna Praktyczna link tu: https://www.mp.pl/szukaj?q=karmienie+piersi%C4%85

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl
Zobacz nasz profil