Jak bezpiecznie usunąć kleszcza

Poniżej kilka zasad, których należy przestrzegać przy usuwaniu kleszcza:

1. Przed rozpoczęciem "zabiegu" należy umyć ręce.

2. Nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem, środkami odkażającymi ani też go przypalać! Tego typu postępowanie prowadzi co prawda do zabicia kleszcza, ale nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe, ponieważ kleszcz zdąży uwolnić chorobotwórcze drobnoustroje podczas tego typu "zabiegów"!

3. Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą pęsety, wąskich szczypczyków lub innych specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Nie powinno się stosować cążek lub nożyczek do paznokci, igieł czy też usuwać go samymi palcami.

4. Należy uchwycić go jak najbliżej skóry.

5. Należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłuciaNie wolno go "wykręcać" (wykonywać ruchów obrotowych), ponieważ może to spowodować oderwanie samego tułowia.

7. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce ponownie umyć. 

8. Jeśli już znaleźliście jednego kleszcza należy dziecko dokładnie obejrzeć, ponieważ kleszcze "lubią" miejsca ciepłe, wilgotne nie te odsłonięte i dobrze widoczne (należy sprawdzić zatem pachwiny, pachy, rejony za uszami, szyję, a nawet rejony intymne czy szparę międzypośladkową).

9. Jeśli nie jesteście pewni czy poprawnie usuniecie kleszcza lub nie macie odpowiedniego sprzętu czy środka odkażającego zdecydujcie się na wizytę w najbliższej placówce medycznej. Lepiej jest usunąć kleszcza godzinę później, niż źle!

10. Jeśli dziecko zostało zaatakowane przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kleszczy (wystarczy kilka godzin budowania" bazy" w najbliższych krzakach) należy zgłosić się do lekarza, ponieważ w takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie antybiotyku.

11. Należy uważnie obserwować miejsce wkłucia - jeśli wokół niego pojawi się zaczerwienienie (tzw. rumień) lub jeśli dziecko będzie skarżyć się na inne dolegliwości takie jak bóle głowy, dziwne samopoczucia, osłabienie, objawy neurologiczne czy stawowe należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

12. Nie ma bezwzględnej potrzeby oddawania kleszcza do specjalistycznych badań, ponieważ nawet jeśli kleszcz zawierał chorobotwórcze drobnoustroje to nie ma pewności, że zdążył je uwolnić. Wynik dodatni nie jest równoznaczny z zachorowaniem.

13. Zanim udacie się do lasu czy na łąkę warto jest zastosować specjalne środki odstraszające owady oraz odpowiednio się ubrać, a po powrocie dokładnie obejrzeć dziecko.

 

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl
Zobacz nasz profil