Alergiczny Nieżyt Nosa (ANN)

 

Definicja

Alergiczny nieżyt nosa to najczęstsza choroba alergiczna występująca u dzieci.  W Polsce stwierdza się go u 25% dzieci w wieku 6-7 lat oraz 29% w wieku 13-14 lat. Jego objawy wynikają z alergicznej reakcji zapalnej błony śluzowej nosa. Dzieli się na 2 typy: okresowy, którego objawy trwają krócej, niż 4 dni w tygodniu lub krócej, niż przez kolejne 4 tygodnie oraz przewlekły, który utrzymuje się powyżej 4 dni w tygodniu oraz/ lub powyżej 4 kolejnych tygodni.

Przebieg

ANN może mieć przebieg łagodny, umiarkowany, ale czasami także ciężki. W przypadku tego ostatniego objawy są tak nasilone, że chory nie może normalnie funkcjonować w ciągu dnia oraz nie może spać jeśli nie zastosuje leczenia.

Objawy:

Do typowych objawów ANN należą: upośledzenie drożności ( blokada nosa), wyciek wydzieliny lub uczucie jej spływania po tylnej ścianie gardła, a także uczucie rozpierania ( bólu) w obrębie twarzoczaszki oraz zaburzenia węchu. Objawy te utrudniają codzienną aktywność, mogą powodować trudności w nauce, a także zaburzenia snu.

Wśród pacjentów z ANN wyróżnia się dwie grupy:  

-"kichacze"- w tej grupie występuje kichanie, wodnisty katar, któremu często towarzyszy zapalenie spojówek, a wystąpienie objawów związane jest najczęściej z sezonowym lub okresowym narażeniem na czynnik uczulający (np. pyłki traw)

- "blokerzy"- objawem dominującym w tej grupie jest upośledzenie drożności nosa, dodatkowo występuje gęsty, śluzowy katar, a objawy zwykle występują przez cały rok.

ANN a astma

Już ponad 20 lat temu stwierdzono, że rozpoznanie ANN podwaja ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Blisko 70% chorych z astmą cierpi z powodu objawów ANN. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie ANN i jego profilaktyka oraz leczenie.

Rozpoznanie:

Rozpoznanie ANN stawia się na podstawie typowych objawów klinicznych, dodatkowo wykonuje się diagnostykę alergologiczną.

Terapia:

Terapia ANN polega na kompleksowym działaniu uwzględniającym profilaktykę, redukcję ekspozycji na antygen (czynnik uczulający), leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach także immunoterapię swoistą- tzw. odczulanie.

Zalecenia:

Zalecenia dla osób uczulonych na pyłki obejmują m.in. śledzenie komunikatów o stężeniu pyłków roślin na stronie http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php , pozostawianie zamkniętych pomieszczeń w okresie pylenia, zastosowanie filtrów powietrza (HEPA) oraz okularów i masek na twarz, wychodzenie na zewnątrz po deszczu, a także umycie oraz zmiana odzieży po powrocie do domu. Dodatkowo można usuwać alergen z powierzchni błony śluzowej nosa lub spojówek stosując sól fizjologiczną lub roztwór soli morskiej.

 

Zadzwoń i umów wizytę: +48 91 818 21 41, +48 502 033 793

Centrum Medyczne Euromedis
al. Powstańców Wlkp. 33a (zobacz na mapie) 70-111 Szczecin anna.ratajczak*!*euromedis.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.
»
Anna Ratajczak - ZnanyLekarz.pl
Zobacz nasz profil